Świat

Próba zamachu na Putina? Media o dronie kamikadze z materiałami wybuchowymi

[ad_1]

Jak podaje „Bild”, do zamachu miało dojść w niedzielę. Po południu z Ukrainy wystrzelono drona UJ-22 o zasięgu do 800 kilometrów. Jego celem był nowo wybudowany park przemysłowy pod Moskwą. Ukraińskie służby miały ustalić, że miejsce to planował odwiedzić Władimir Putin. 

 

ZOBACZ: Sztuczna inteligencja USA przewiduje każdy ruch Putina

Dziennik powołał się na ukraińskiego aktywistę Jurija Romanenkę, związanego ze służbami wywiadowczymi Ukrainy, który poinformował w mediach społecznościowych o próbie zamachu.

 

„W zeszłym tygodniu nasi oficerowie wywiadu otrzymali informację o wycieczce Putina do parku przemysłowego w Rudniewie. W związku z tym, nasz dron kamikadze wystartował, przeleciał przez wszystkie systemy obrony powietrznej Federacji Rosyjskiej i rozbił się niedaleko parku przemysłowego” – napisał na Twitterze. Jego wpis został usunięty.  

Materiał wybuchowy na pokładzie drona

„Bild” wskazuje, że prywatne rosyjskie media poinformowały o katastrofie drona UJ-22 w pobliżu wsi Woroskowo, 20 kilometrów na wschód od parku przemysłowego Rudniewo. 

 

ZOBACZ: Na szyi Putina zauważono tajemniczą „bliznę”. Przywódca Rosjan przeszedł operację?

RIA Nowosti i TASS – propagandowe rosyjskie agencje informacyjne – potwierdziły, że w okolicy podmoskiewskiego parku rozbił się bezzałogowy dron, który wyposażono w ładunki wybuchowe wykorzystywane przez amerykańską i kanadyjską armię. 

„Na pokładzie drona znajdowało się się 30 bloków materiału wybuchowego C4 o łącznej wadze 17 kilogramów. Ładunki wybuchowe M112 są wykorzystywane m.in. przez armię USA i Siły Zbrojne Kanady” – pisze „Bild”. 

„Bild”: Próba zamachu na Putina

Dziennikarze niemieckiej gazety zastanawiają się, czy Putin rzeczywiście planował odwiedzić park w czasie, kiedy miało dojść do zamachu. 

„Osobisty korespondent Putina na Kremlu Paweł Zarubin powiedział w niedzielę rano, że prezydent planował 'odwiedzić park przemysłowy w Moskwie’. Nie powiedział dokładnie, kiedy ta wizyta miałaby się odbyć” –  wskazują.

 

ZOBACZ: Superczołg Putina pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Kreml wściekły

Również w niedzielę na Twitterze pojawiło się nagranie z Rudniewa, na którym widać trawnik spryskany zieloną farbą rzekomo na przyjazd Putina. 

Jak podkreśla „Bild”, nie wiadomo, czy rosyjski przywódca planował odwiedzić park już w niedzielę, czy dopiero w poniedziałek – czasami wizyty Putina odbywają się dzień przed ich ogłoszeniem ze względów bezpieczeństwa. 

„Policzek dla Putina”

Na doniesienia o dronie wystrzelonym z Ukrainy zareagowało otoczenie Putina. W poniedziałek rzecznik prasowy prezydenta Rosji Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Putin przebywa na Kremlu i nie planuje większych wydarzeń publicznych.

 

 

Zdaniem dziennikarzy niemieckiej gazety, rosyjskie władze chcą utrzymać sprawę w tajemnicy.

– Jest jasne, że precyzyjne uderzenie w głowę rosyjskiego państwa za pomocą drona kamikadze jest działaniem prawie niemożliwym. Ale sam fakt, że taki dron posuwa się do miejsca, w którym ma przebywać Putin, jest policzkiem dla rosyjskiego dyktatora – ocenił ekspert ds. Ukrainy Sergej Sumlenny. 

adn/wka/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

[ad_2]

Jeden komentarz do “Próba zamachu na Putina? Media o dronie kamikadze z materiałami wybuchowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA