Site icon Read News

Czym są i jak są budowane domy modułowe?

Czym są i jak są budowane domy modułowe?

Domki modułowe to jedna z coraz popularniejszych form budownictwa mieszkaniowego, które odpowiadają na potrzeby współczesnego społeczeństwa poszukującego efektywnych, szybkich i elastycznych rozwiązań mieszkaniowych. Charakteryzują się one możliwością szybkiego montażu, wysoką jakością wykonania oraz minimalnym wpływem na środowisko. Czy warto zainwestować dom modułowy? Jakie rozwiązania zastosowano w tego typu technologii?

Co to są domy modułowe?

Domy modułowe, znane również jako prefabrykowane lub montowane, to konstrukcje, które są produkowane w fabryce w formie gotowych modułów, które następnie są transportowane na działkę i montowane na przygotowanym fundamencie. Każdy moduł stanowi fragment przyszłego domu, takie jak poszczególne pokoje czy sekcje dachu. Technologia samego budynku zależy przede wszystkim od firmy, która takie usługi oferuje. Domy modułowe tworzone są najczęściej z prefabrykowanych elementów wykonanych z litego drewna, odpowiednio zabezpieczonego przed przeciążeniami, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ścieraniem czy wilgocią. Istotne jest również to, w jaki sposób zaizolowany zostanie dom tego typu – możliwości jest naprawdę wiele, są one zróżnicowane cenowo.

Domy modułowe dostępne są w kilku wariantach: jako domy całoroczne jednorodzinne, domy modułowe wakacyjne, domy wielorodzinne. Topowi producenci proponują także biura modułowe – to ciekawa alternatywa dla klasycznych przestrzeni biurowych.

Budowa i technologia

Proces budowy domu modułowego rozpoczyna się od projektowania, które często może być całkowicie spersonalizowane lub wybrane z gotowych projektów. Gotowe projekty to bez wątpienia olbrzymia wygoda dla inwestorów, jak również oszczędność czasu. Możliwe jest dokonanie niewielkich korekt i zmian w gotowych projektach.

Poszczególne moduły są budowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co pozwala na minimalizację błędów budowlanych i odpadów. W fabryce instalowane są również instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz izolacja, a często także elementy wykończeniowe jak okna, drzwi i podłogi. Gotowe moduły dostarczane są na miejsce budowy, kolejno są łączone ze sobą. Budowa domu modułowego, od momentu złożenia zamówienia, do momentu wejścia do niego, to najczęściej kilka miesięcy.

Zalety domów modułowych

Domy modułowe posiadają wiele zalet, wśród których przede wszystkim możemy wymienić szybki czas realizacji zamówienia. Stworzenie odpowiednich elementów modułowych to kwestia 1-3 miesięcy, montaż domu na działce trwa zazwyczaj kilka dni, co jest znacznie krótszym czasem w porównaniu do tradycyjnych metod budowy.
Nie bez znaczenia jest wysoka kontrola jakości – produkcja w fabryce pozwala na lepsze kontrolowanie procesu budowy, co przekłada się na wyższą jakość. Wybór domu modułowego pozwala na redukcję oraz kontrolowanie ilości odpadów. Jest to korzystne przede wszystkim dla środowiska.

Istotną rolę w wyborze domów modułowych odgrywa również energooszczędność. Nowoczesne technologie izolacyjne i instalacyjne stosowane w domach modułowych często przewyższają standardy budownictwa tradycyjnego. Wiele z domów modułowych spełnia również warunki pasywności – oznacza to, że pozwolą one na ograniczanie rachunków za ogrzewanie. Z pewnością świetnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie urządzeń pozyskujących odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim możliwe stanie się generowanie własnej energii i uniezależnienie od tradycyjnych dostawców.

Czy domy modułowe posiadają jakiekolwiek wady?

Domy modułowe to stosunkowo nowe rozwiązanie w Polsce – proponowane są one od kilku lat. Może to generować problem ze znalezieniem wykonawcy w naszej okolicy. Warto zwrócić uwagę na ofertę marki Emiter, która proponuje zarówno domy modułowe całoroczne, jak i domy wakacyjne czy biura modułowe.

Koszty transportu i logistyka to również temat, który powinien być poruszony. Transport dużych elementów wymaga odpowiedniego planowania trasy oraz zorganizowania odpowiednich samochodów. Na szczęście firmy oferujące budowę takich domów zazwyczaj posiadają przygotowane rozwiązania tego zagadnienia.

Potencjalne zastosowania

Domy modułowe znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Są idealne dla osób szukających szybkich i elastycznych rozwiązań mieszkaniowych, takich jak nowożeńcy lub rodziny oczekujące na szybkie rozwiązania mieszkaniowe. Ponadto, ze względu na swoją modułowość, są również wykorzystywane jako biura, przedszkola czy tymczasowe obiekty użyteczności publicznej. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się wakacyjne domy modułowe, które mogą być postawione na działce w górach, nad morze, blisko jezior. W ten sposób możliwe jest stworzenie idealnego miejsca wypoczynkowego dla naszych bliskich.

Exit mobile version