Polska

NIMH kieruje miliony dolarów podatków na archaiczne „kluby walki” zwierząt

Opublikowano 9 kwietnia 2024 r. przez . 3 min odczytu

Małe zwierzęta walczą o życie w eksperymentach finansowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH). Eksperymentatorzy zamykają myszy, szczury, chomiki i inne zwierzęta w klatkach, aby jedna z nich była bita przez drugą w makabrycznych testach w stylu gladiatorów. Testy te, zwane eksperymentami „porażki społecznej”, nie przyniosły ani jednego leku dla ludzi, mimo że otrzymały prawie 15 milionów dolarów z funduszy podatników.

Inside „Kluby walki” finansowane z podatków

W testach porażki społecznej dwa zwierzęta – jedno małe i posłuszne, a drugie większe i bardziej agresywne – zostają zamknięte razem w klatce. Następnie eksperymentatorzy obserwują, jak bardziej agresywny bije bardziej bojaźliwego. Może to trwać do 20 minut lub do czasu, gdy mniejsze zwierzę odniesie ranę uznaną za wystarczająco dużą, aby zakończyć badanie. Niektóre ofiary umierają, jeśli eksperymentatorzy nie rozdzielą zwierząt na czas.

Potulne zwierzęta wołają o pomoc, zatrzymują się, aby uniknąć ponownego ataku, lub przewracają się do pozycji uległej – wszystko to jest oznaką strachu i niepokoju. Cierpią jeszcze długo po zakończeniu eksperymentu. Lęk, depresja, utrata masy ciała, wzrost tętna, temperatury, ciśnienia krwi i hormonów stresu to objawy niepokoju, które mogą utrzymywać się przez kilka dni. W niektórych eksperymentach zwierzętom rozcina się czaszki i do mózgów wkłada elektrody.

Ponad 40 lat w „Walczącym Pierścieniu”

Jeśli ten eksperyment brzmi archaicznie, to dlatego, że tak jest. Pojawiło się w latach 80. XX wieku, kiedy eksperymentatorzy zauważyli, że zwierzęta, które doświadczyły porażki społecznej, wykazywały negatywne objawy fizyczne i behawioralne.

Biały szczur trzymany za czyjąś rękę

Obecnie eksperymentatorzy wpychają małe zwierzęta na terytorium bardziej agresywnych lub dominujących zwierząt, aby wywołać stres, mając nadzieję, że spowoduje to objawy lęku, depresji, autyzmu i stresu pourazowego podobne do występujących u ludzi lub zwiększy u zwierząt objawy ryzyko uzależnienia od narkotyków. W ciągu ostatniej dekady użycie testu gwałtownie wzrosło, a w 2020 r. pojawiło się ono w 10 razy większej liczbie artykułów opublikowanych w 2020 r.

Niski poziom dyrektora NIMH Blow

Dyrektor NIMH, Joshua Gordon, wcześniej przedstawił własne podejście do tego krętego testu.

W 2018 r. w ramach eksperymentu finansowanego z podatków Gordon nacierał moczem samców myszy ogony i pochwy kilkumiesięcznych samic myszy. Następnie wrzucił samice do klatek z dużymi, agresywnymi samcami myszy i przez 10 minut obserwował, jak były wielokrotnie atakowane. Po upływie czasu ofiary pozostawały uwięzione w tej samej klatce, co napastnik, przez kolejne 24 godziny, oddzielone jedynie przegrodą.

Samice znosiły ten horror przez 10 dni – każdego dnia z innym napastnikiem.

Rzut ręcznika

Nie można przecenić problemów związanych z testami porażki społecznej. Po pierwsze, w swoim naturalnym środowisku zwierzęta mogą próbować uciec przed napastnikami.

Mysz wygląda klatki

Zmuszanie zwierząt do walki w sztucznych warunkach laboratoryjnych nie jest nawet w stanie odtworzyć złożonych interakcji między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, które powodują choroby neuropsychiatryczne u ludzi. Ludzie cierpiący na stany lękowe, depresję, zespół stresu pourazowego, autyzm, zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych i inne doświadczają wyjątkowych objawów i bardzo zmiennych reakcji na leczenie i terapie, których nie można symulować w eksperymentach laboratoryjnych na zwierzętach.

Pomóż pokonać okrucieństwo

Opublikowane badania własne NIMH wykazały, że zwierzęta nie są dobrymi modelami ludzkich cierpień. Naukowcy na całym świecie korzystają już z zaawansowanej, wolnej od zwierząt technologii do badania warunków ludzkiego mózgu bez zadawania zwierzętom bólu i cierpienia.

NIMH otrzymał w ciągu ostatniej dekady ponad 16 miliardów dolarów z funduszy podatników. Proszę nakłonić agencję, aby zaprzestała marnowania pieniędzy z podatków na okrutne i bezsensowne eksperymenty na zwierzętach i zamiast tego finansowała lepsze, istotne dla człowieka badania:

Podejmij działania

A jeśli jesteś rezydentem USA, podejmij dodatkowe działania na rzecz zwierząt w laboratoriach, wspierając Porozumienie PETA w sprawie modernizacji badań, które określa kompleksową strategię zastąpienia wszelkich eksperymentów na zwierzętach bardziej skutecznymi, istotnymi dla człowieka metodami niewykorzystującymi zwierząt:

Wspieraj naukę wolną od zwierząt