Polska

5 powodów, dla których nigdy nie warto kupować wełny

Opublikowano 29 marca 2024 r. przez . Ostatnia aktualizacja: 7 kwietnia 2024 r. 4 min odczytu

W przemyśle wełnianym panuje upał, a jego członkowie się pocą. Konsumenci w gorączkowym tempie porzucają wełnę i są bardziej niż kiedykolwiek świadomi, że hodowcy owiec napędzają jeden z najokrutniejszych i najbardziej szkodliwych dla środowiska przemysłów włókienniczych.

Przemysł wełniany próbuje obecnie zazieleniać swój wizerunek, próbując przedłużyć swój nieunikniony upadek, ale my się na to nie nadajemy. Oto pięć głównych powodów, dla których Ty też nie powinieneś.

1. Owce to ludzie.

puszysta owca na naprawdę zielonym wzgórzu z wodą w oddali

Owce to łagodne zwierzęta, które potrafią rozpoznać dziesiątki osobników na zdjęciach, a zdjęcie przyjaciela może pomóc im uspokoić się w stresujących sytuacjach. Ale ponieważ istnieje rynek na ich wełnę i skórę, są wykorzystywani i zabijani milionami.

To ludzie. Czują radość i ból, a ich życie należy tylko do nich. Empatia dla owiec i poszanowanie ich praw nie powinny być deptane przez chciwość przemysłową, która poniża je i wykorzystuje dla ich wełny.

2. Wełna niszczy środowisko.

Wełna to jedno z najbrudniejszych włókien do produkcji. Oto dlaczego:

  • Owce, podobnie jak krowy, emitują duże ilości metanu, przyczyniając się bezpośrednio do globalnego ocieplenia.
  • Odchody spływające z hodowli owiec zanieczyszczają lokalne drogi wodne.
  • Rolnicy używają „dipu” dla owiec, aby zapobiec pasożytom w stadach, które w przeszłości zanieczyszczały i zatruwały ziemię.
  • Techniki przetwarzania stosowane do przygotowania wełny do wykorzystania w odzieży obejmują niebezpieczne chemikalia i tworzą toksyczne odpady.

3. Wełna jest pokryta tworzywem sztucznym.

„Gif

Przemysł wełniany stara się zazieleniać swój wizerunek, przychylnie porównując swoje produkty z materiałami syntetycznymi na bazie ropy naftowej. Co za mnóstwo śmieci nienadających się do kompostowania.

Większość wełny używanej w odzieży jest zmieszana z tworzywami sztucznymi, co pogarsza jej zdolność do rozkładu.

I „ superwash”, dzięki któremu włókna wełniane można prać w pralce, polega na powlekaniu ich tworzywem sztucznym, co oznacza, że ​​nawet 100% wełniany sweter nigdy w normalny sposób nie ulegnie biodegradacji.

4. Rośliny potrafią wszystko!

Gif o uprawie roślin - Znajdź i udostępnij w GIPHY

Dobra wiadomość jest taka, że ​​rośliny mogą zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy, łącznie z tekstyliami. Oto kilka gwiazdek z szeregów materiałów pochodzenia roślinnego:

  • Bawełna organicznajest uprawiana bez szkodliwych środków chemicznych i nie niszczy ekosystemów. W rzeczywistości wiadomo, że poprawia jakość gleby. Podobnie jak inne tkaniny wegańskie, bawełna organiczna jest łatwiejsza w czyszczeniu, szybciej schnie i jest bardziej miękka w dotyku niż wełna.
  • Konopie to „cudowna roślina” – jej włókno jest antybakteryjna, miękka i niezwykle trwała. Ma również ujemną emisję dwutlenku węgla, co oznacza, że ​​wyciąga dwutlenek węgla z atmosfery.
  • Len jest wyjątkowo oddychający i miękki, a także ma silne termoregulatory: zapewnia chłód w pomieszczeniu ciepło i ciepło na zimno.
  • Kaszmir sojowyto ekologiczna tkanina powstająca z produktu ubocznego przetwarzania nasion soi. Ma miękkość i połysk jedwabiu, drapację i trwałość bawełny oraz ciepło i wygodę kaszmiru. A co najważniejsze, jest w pełni biodegradowalny i wolny od środków petrochemicznych.

Dowiedz się więcej o tkaninach wegańskich!

5. Produkcja wełny to wyrok śmierci dla owiec.

1

Podmioty PETA zbadały dotychczas 117 operacji w światowym przemyśle wełnianym i każda wizyta w szopie strzyżenia ujawniała straszliwe nadużycia. Nie ma czegoś takiego jak wełna wyprodukowana w sposób odpowiedzialny, a przemysł wełniany stara się ukryć prawdę przed konsumentami.

W obiektach odwiedzonych przez podmioty PETA pracownicy bili, kopali i deptali owce po głowach; bić je maszynką do strzyżenia lub młotkami; stanęli na ich szyjach; ciągnął je; i uderzył ich w twarz. Często zdarza się, że pracownicy, którzy są zazwyczaj opłacani według objętości, pospiesznie i brutalnie zszywają ziejące rany owiec igłą i nitką, bez znieczulenia, bezpośrednio na podłodze strzyżenia.

Rolnicy gwałcą ciała owiec w inny sposób , w tym poprzez hodowlę ich w celu uzyskania ekstremalnych i nienaturalnych ilości wełny. Ta ingerencja powoduje u owiec szereg wyniszczających problemów zdrowotnych. Szacuje się, że każdego roku w Australii około 10 milionów jagniąt umiera w ciągu kilku dni od urodzenia.

Po prostu powiedz „nie” wełnie!

Właściwe jest, aby w Twojej garderobie nie było wełny. Jest to również łatwe, niedrogie i dobre dla planety. Jeśli potrzebujesz pomocy w nauce noszenia wegańskiego, zapoznaj się z Przewodnikiem po zakupach wegańskich ubrań PETA.

Dowiedz się, jak nosić wegańskie!

Potrzebujesz dodatkowej zachęty do noszenia ubrań wegańskich? Dowiedz się, dlaczego noszenie wełny nie różni się od noszenia futra, skóry lub innego materiału pochodzenia zwierzęcego.

Obejrzyj materiał