Kultura

Nie żyje Harry Belafonte. Piosenkarz miał 96 lat

[ad_1]

Nie żyje piosenkarz Harry Belafonte. Miał 96 lat

W wieku 96 lat zmarł Harry Belafonte. Informację o jego śmierci podał „New York Times”. Piosenkarz przeszedł do historii jako pierwszy Afroamerykanin, który zdobył nagrodę Emmy.

Harry Belafonte zmarł we wtorek w swoim domu na Manhattanie w Nowym Jorku. Piosenkarz i aktor miał 96 lat. Wieloletni rzecznik prasowy artysty potwierdził, że przyczyną śmierci Belafotne zastoinowa niewydolność serca.

 

Zmarł przełamujący bariery piosenkarz, aktor i aktywista, który stał się główną siłą ruchu na rzecz praw obywatelskich” – napisali dziennikarze „New York Times”.

 

Nie żyje Harry Belafonte. Zdobył nagrodę Emmy

Piosenkarz i aktor urodził się 1 marca 1927 roku w Nowym Jorku. Sławę zyskał w latach 50., dzięki piosenkom tworzonym w stylu calypso. Realizował się również jako aktor.

 

ZOBACZ: Jeff Beck nie żyje. Legendarny gitarzysta miał 78 lat

 

Harry Belafonte jako pierwszy Afroamerykanin w historii zdobył nagrodę Emmy. Wśród jego największych hitów wymienić należy „Day-o (Banana Boat Song)”, „Shake Shake Senora” oraz „Jump In the Line”. W 2022 roku wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

 

 

W 1985 roku był autorem pomysłu na stworzenie utworu „We Are the World„. W nagraniu wzięli udział m.in. Michael Jackson, Bob Dylan, Ray Charles, Stevie Wonder, Steve Perry, Lionel Richie, Bruce Springsteen, Tina Turner czy Billy Joel.

 

Piosenkarz walczył o prawa człowieka. Harry Belafonte miał 96 lat

Harry Belafonte znany był z walki o prawa człowieka. W 1987 roku został mianowany ambasadorem dobrej woli UNICEF.

 

Prywatnie piosenkarz był trzykrotnie żonaty: z Marguerite Mazique Byrd, Julie Robinson i Pamelą Frank. Z pierwszą żoną miał córki Shari i Adrienne, a z drugą syna Davida i córkę Ginę.

 

Harry Belafonte jako pierwszy Afroamerykanin zdobył nagrodę EmmyPAP/EPA/Urs Flueeler

Harry Belafonte jako pierwszy Afroamerykanin zdobył nagrodę Emmy

 

Jan Manicki/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

[ad_2]

2 komentarze do “Nie żyje Harry Belafonte. Piosenkarz miał 96 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA