Czysta Polska

Ukraina będzie domagała się od Rosji odszkodowań za zniszczenie środowiska naturalnego

[ad_1]

Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji – poinformował w czwartek ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

 

– To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę – skomentował Striłec w czasie konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: sytuacja na Ukrainie pokazuje, jaki kruchy jest ten świat

 

– Rosyjskie rakiety uderzają w nasze składy ropy naftowej, elektrociepłownie, zakłady chemiczne. To zdecydowanie wpływa na nasze środowisko. Palą się lasy i ważne, objęte ochroną tereny ulegają zniszczeniu – opisał minister.

„Naszym celem jest zrekompensowanie strat”

– Są takie obszary, jak tereny podmokłe, które są niszczone, gdy sprzęt okupanta przez nie przejeżdża. To ekosystemy, które tworzą się od setek lat, a my naprawdę je tracimy – wyjaśnił Striłec.

 

Wedle jego słów, walki w pobliżu nieczynnej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, miejsca największej awarii nuklearnej na świecie z 1986 roku, spowodowały wzniecenie pożarów na prawie 12 tys. hektarów, niszcząc florę i faunę w wyjątkowym środowisku. Dane, jakie przedstawił minister, wskazują, że Ukraina poniosła ponad 2,5 mld hrywien (85 mln dolarów) strat finansowych w czarnobylskiej strefie wykluczenia, jednak nie oszacowano wartości ogólnych szkód dla środowiska spowodowanych wojną.

 

ZOBACZ: UE. „Wyglądają jakby woleli wspierać Putina niż Ukrainę”. Szydło o unijnych przywódcach

 

– Naszym celem jest jak największe zrekompensowanie strat, jakie Rosja wyrządza Ukrainie. Wszystkie szkody zostaną przedstawione przed sądami międzynarodowymi – zapewnił minister Striłec.

dk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

[ad_2]

Jeden komentarz do “Ukraina będzie domagała się od Rosji odszkodowań za zniszczenie środowiska naturalnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA