Czysta Polska

Od dziś ludzkość żyje na ekologiczny kredyt. 28 lipca to Dzień Przeciążenia Ziemi

[ad_1]

W tym roku 28 lipca jest Dniem Przeciążenia Ziemi – poinformowała Global Footprint Network. Dzień Długu Ekologicznego, bo tak też się go nazywa, oznacza, że od dziś ludzkość będzie zużywać zapasy Ziemi na kredyt. Agencja AFP przypomina, że na świecie marnuje się około jednej trzeciej wyprodukowanego jedzenia.

– Od 1 stycznia do 28 lipca ludzkość wykorzystała tyle zasobów, ile jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. To dlatego 28 lipca jest (w tym roku) Dniem Przeciążenia Ziemi – przekazał Mathis Wackernagel, szef organizacji pozarządowej Global Footprint Network, która co roku wylicza, w którym dniu danego roku przypada ten dzień.

 

Jak wyjaśnił ekspert, cytowany przez agencję AFP, nasza planeta ma duże zasoby, więc można z nich korzystać przez pewien czas, ale nie wiecznie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Aktywiści klimatyczni zablokowali wejścia do ministerstwa finansów

 

– To jak z pieniędzmi – możemy wydawać więcej, niż zarabiamy, przez jakiś czas, do czasu, gdy zostaniemy bez grosza – powiedział.

 

Global Footprint Network wyliczyła, że w ciągu ostatnich 50 lat Dzień Przeciążenia Ziemi przychodzi coraz szybciej. Pierwszy nastąpił 21 grudnia 1971 r. Wyjątkowo w 2020 roku, z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią Covid-19, nastąpił on później – 22 sierpnia, podczas gdy w 2019 r. Dzień Przeciążenia Ziemi nastąpił 29 lipca, czyli podobnie jak w tym roku.

 

Zdaniem Wackernagla ciężar wykorzystywania zasobów planety nie jest równomiernie rozłożony, a gdyby cały świat żył jak Amerykanie, Dzień Przeciążenia Ziemi wypadłby w tym roku jeszcze wcześniej, 13 marca.

AFP: Obecnie na świecie marnuje się około jedną trzecią jedzenia

– W sumie ponad połowa potencjału biologicznego planety (55 proc.) jest wykorzystywana do wyżywienia ludzkości – podała Global Footprint Network we wspólnym oświadczeniu z organizacją broniącą środowiska WWF.

 

Rolnictwo przyczynia się do wylesiania, zmian klimatycznych poprzez emisję gazów cieplarnianych, a także do utraty bioróżnorodności i degradacji ekosystemów przy jednoczesnym zużyciu znacznej ilości wody pitnej – podkreśliły organizacje.

 

ZOBACZ: Eksperci: Turystyczne loty w kosmos będą szkodliwe dla klimatu

 

Opowiadają się one za ograniczeniem spożycia mięsa w bogatych krajach. Laetitia Mailhes z Global Footprint Network powiedziała, że gdyby na świecie o połowę udało się zmniejszyć ilość jedzonego mięsa, to Dzień Przeciążenia Planety nastąpiłby 17 dni później.

 

Mailhes dodała, że ograniczenie marnowania żywności przesunęłoby tę datę o 13 dni później. Jak przypomina AFP, obecnie na świecie marnuje się około jednej trzeciej wyprodukowanego jedzenia.

mbl/PAP

Czytaj więcej

[ad_2]

Jeden komentarz do “Od dziś ludzkość żyje na ekologiczny kredyt. 28 lipca to Dzień Przeciążenia Ziemi

  • Minima consequatur mollitia sint voluptas consequatur et. Et dolor sit occaecati. Esse quis non dolores nostrum totam. Nihil dolores cumque consequatur minus inventore sed. Occaecati ab similique omnis numquam vel eum.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA